Навігація
Головна
Новини
Експозиції
Мистецькі виставки
Відео про нас
Статті
Бібліотека музею
Скачати книгу
Контакти

Оголошення
З 9 до 28 червня 2016р.
експонується виставка
живопису Павла Пушкарьова

З 7 до 26 червня 2016р.
експонується виставка
вишивки Макаренко Світлани
"В країні вишиваних мрій"


Ми на Facebook


Буккросинг


Музей зробив поличку
з книгами Буккросингу!


Партнери сайтуЛічильник


Варіант листа запорожців Турецькому Султанові
Шановні відвідувачі нашого сайту!

Дуже часто до Музею гетьманства звертаються з проханням віднайти знаменитого листа запорожців Турецькому Султанові. До нашого часу дійшло багато варіантів такого листа. Тому, історики вважають, що можливо це була просто фантазія козацьких писарів, канцеляристів. Поки що ми подаємо зразок, як це описано у Дмитра Яворницького (Д.І.Яворницький „Історія запорізьких козаків” том ІІ, - Львів: Світ, 1991. – с.333.).

... турки вирішили здійснити похід на Запорізьку Січ і зруйнувати її дощенту. Існує переказ, що перш ніж посилати війська на запорізьку Січ, турецький султан Мухаммед ІV послав запорожцям листа з вимогою добровільно скоритися йому як непереможному лицареві; на цього листа запорожці, не перебираючи у висловах, відповіли султанові власним листом, у якому заперечували будь-яку доблесть у нього й жорстоко сміялися з пихатості „непереможного лицаря”. У багатьох любителів південно-руської старовини й досі зберігаються копії цього, можливо, й вигаданого, але цілком згідного з духом запорізьких козаків, листа турецького султана й дотепної відповіді на нього запорожців.

„Султан Махмуд ІV запорізьким козакам. Я, султан, син Магомета, брат сонця і місяця, внук і намісник божий, царств – Македонського, Вавілонського, Єрусалимського, Великого й Малого Єгипту, цар над царями, володар над володарями, надзвичайний лицар, ніким непереможний, невідступний охоронець гробу Ісуса Христа, опікун самого Бога, надія і втіха мусульман, збентеження і великий захисник християн, - наказую вам, запорізькі козаки, здатися мені добровільно й без ніякого опору і мене вашими нападами не змушувати турбуватися. Султан турецький Махмуд ІV”.

„Запорізькі козаки турецькому султанові. Ти – шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш, і самого Люципера секретар! Який ти в чорта лицар? Чорт викидає, а твоє військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських під собою мати; твого війська ми не боїмось, землею і водою будем биться з тобою. Вавілонський ти кухар, македонський колісник, єрусалимський броварник, олександрійський козолуп, Великого й Малого Єгипту свинар, вірменська свиня, татарський сагайдак, кам’янецький кат, подолянський злодіюка, самого гаспида внук і всего світу і підсвіту блазень, а нашого Бога дурень, свиняча морда, кобиляча срака, різницька собака, нехрещений лоб, хай би взяв тебе чорт! Оттак тобі козаки відказали, плюгавче! Невгоден єси матері вірних християн! Числа не знаємо, бо календаря не маєм, місяць у небі, год у книзі, а день такий у нас, як і у вас, поцілуй за те ось-куди нас!.. Кошовий отаман Іван Сірко зо всім Кошем запорозьким”.
© Музей Гетьманства 2023. Всіх прав застережено. Копіювання матеріалів сайту заборонено.