4 квітня о 17:00 в «Музеї гетьманства» (м. Київ, вул.Спаська, 16-б) відкривається персональна виставка автентичних українських ляльок НАТАЛКИ та ТЕТЯНИ КАТРИЧЕНКО – «Мотанка.UA».
Рідні сестри Тетяна та Наталка разом творять прадавні обереги української родини – ляльки-мотанки. Тетяна поєднує кольори й створює обличчя, Наталя – вигадує дивовижні візерунки та вишиває їх різноманітними швами.
Для своїх лялечок дівчата добирають найкращі тканини. Більшість з них домоткані, зроблені людськими руками. Сестри створюють мотанки не тільки яскравими, але й якісними. Для них кожна деталь – чи то ниточка чи то квіточка – має особливе значення. Це – передусім авторська робота. Кожна лялька має своє ім’я. Ясна – світла. Рада – радісна. Іванка – життєва. Дзвінка – гучна. Зоряна – свіжа, як ранкова зоря. Цвітна – квітуча. Ганночка – благодатна. Світана – світанкова…
Тетяна народилась 26 травня 1979 року, а Наталка 17 грудня 1983 року у Києві. Обидві закінчили Національний університет імені Тараса Шевченко, Інститут журналістики. За фахом працюють і досі.
Основа виставки – 16 ляльок. Колористика кожної з них схожа на кольори державних прапорів команд європейських збірних, яким пощастило грати у червні цього року на ЄВРО-2012 у Польщі та Україні.
Усі мотанки виконані традиційною технікою – без голки та шиття. Окрім плаття та фартуха. Вони оздобленні традиційною українською ручною вишивкою. На старовинну домоткану тканину лягли різні техніки: стебловий шов, качалочка, зерновий вивід, хрестик, шахматка, лиштва, ретязь, штапівка, кривулька…
«Нам здалося, як було б добре, коли кожен гість, який приїде в Україну на ЄВРО, міг взяти на згадку часточку української душі, – говорить лялькарка Наталка Катриченко. – Тому у традиційній для України ляльці ми поєднали суто українське та іноземне. Наприклад, у вишивці для ляльки, яка представляє Хорватію, ми ввели не тільки кольори прапору, а й геометрію. Впізнати Францію можна по лілеям, Англію – по трояндам, Італію – по соняшникам».
Крім того, аби показати все розмаїття української вишивки, на виставці будуть представлені й інші ляльки. Кожну з них характеризує регіональна вишивка України – Гуцульщини, Поділля, Полісся, Чернігівщини, Буковини, Полтавщини, Львівщина…