Яворівський розпис – це український народний промисел, який виник у XVIII столітті на території сучасного Яворівського р-ну Львівської області — центрі збуту розмальованих виробів із дерева. Яворівський розпис має свої давні традиції. Найбільш часто він використовувався при прикрашанні скринь. Як правило, орнамент складався з рослинних і геометричних мотивів.
Широко застосовувався яворівський розпис і на дерев'яних іграшках— кониках, метеликах, пташках, візочках, виготовлених з дерева із оригінальною конструкцією, механікою для кожної забавки, які за задумом були прості, реалістичні, привабливі. Різновидом розпису дерев’яних виробів було малювання сувенірних точених виробів (вазочки, грибки, яйця-мальованки) або ж предметів побуту (кухонні дощечки, лопатки, ложки). Яворівський розпис вирізняють характерні елементи (квіти, ружі, зірки, віночки, качечки, кривульки, цяточки, рисочки тощо) і переважно п'ять кольорів (зелений, жовтий, червоний, коричневий, білий та їх похідні).
До вашої уваги на виставці представлені дитячі іграшки яворівських майстрів Семена Тлустого і Галини Шумило.
Останні роки на Львівщині активно відроджуються традиції яворівського орнаменту. Художниця і викладач живопису в ХПТУ №14 смт. Івано-Франкове Наталя Дюг в авторських картинах на склі та тканині майстерно застосувує символіку яворівського розпису і тим самим долучилася до його відродження. Яворівському району Львівщини притаманний різновид української вишивки – яворівський орнамент, характерними кольорами в якому є зелений, оранжевий, жовтий і зрідка чорний. Яворівська вишивка найбільше застосовувалась в декорі жіночого і чоловічого одягу. Вишивальниці майже не вишивали тканин інтер'єрного призначення. Лише з 1920 р. в інтер'єр яворівської хати почали входити вишиті рушники. Сучасну яворівську вишивку ви побачите в Музеї гетьманства ознайомившись з узорами Марії Сомиги.
Запрошуємо киян та гостей міста до Музею гетьманства на виставку «Яворівський візерунок» і ознайомитися з народним мистецтвом Яворівщини.
(За матеріалами сайту: www.etnoselo.com)









|